Mednarodno sodelovanje organizacije Karitas

Ekonomist

Študent: Marija Vodenik

PDF

Diplomsko delo Marija Vodenik

V diplomskem delu je predstavljeno delovanje organizacije Karitas v Sloveniji s finančnega področja. Predstavili smo delovanje Slovenske karitas (SK) in Nadškofijske karitas Maribor (NŠKM) ter na kratko, zaradi skupnega projekta, še Caritas Graz-Seckau. Karitas je humanitarna organizacija, ki za svoje delovanje potrebuje sredstva drugih, če želi opravljati poslanstvo, za katero je bila ustanovljena. Po razvrščanju pravnih oseb je pravna oseba zasebnega prava, ki vodi svoje poslovanje v skladu s SRS in z Zakonom o računovodstvu. Od drugih se razlikuje po virih financiranja, ki jih potrebuje za izvajanje dejavnosti. Viri so predvsem državna sredstva in donacije, saj je njeno delovanje nepridobitno.

V Sloveniji se je kot prva ustanovila SK, ki je prevzela vodstvo nad kasneje ustanovljenimi škofijskimi karitas. Namen ustanovitve vseh karitas organizacij je tako prevzemanje skrbi za ljudi, ki so socialno šibki. Delo izvajajo preko programov, ki so v večini financirani z državnimi sredstvi. SK nastopa med vsemi karitas enotami kot zbiralec in razdeljevalec pridobljenih/zbranih sredstev med organizacije v mreži karitas. Z uporabnikom neposredno ne sodeluje, z njimi sodelujejo škofijske – nadškofijske karitas.

Delovanje organizacije karitas pa ni osredotočeno samo na pomoč ljudem v stiski v Sloveniji, temveč tudi drugod po svetu. SK je članica mednarodne in evropske karitas, ki s svojim delom povezuje Slovenijo z mednarodnimi organizacijami na dobrodelnem področju. V ta namen smo v diplomskem delu v poglavju mednarodne pomoči opredelili dva projekta, ki ju organizaciji izvajata in zanju pridobivata sredstva; SK v večjem delu od ministrstva, NŠKM pa z donacijami dobrosrčnih ljudi, saj ministrstvo za neposredno izvajanje pomoči sredstev ne namenja, temveč le posredno sodeluje, saj krije stroške, nastale z namenom izvajanja projekta.

Ker pa so sredstva za izvajanje pomoči karitas organizacij zelo omejena, se morajo le-te za razširitev svojih storitev prijavljati na vse razpise (lokalne, EU), kjer imajo možnost sodelovanja. Eden takšnih je projekt Interreg SI-AT – mednarodno sodelovanje s sosednjo državo. V tem projektu sodelujeta SK in NŠKM s karitas enotami sosednje Avstrije (Karitas Graz in Celovec), kjer skupaj razvijajo projekt INVOLVED. Ta projekt je različno poimenovan: v Sloveniji je pod naslovom »Socialno vključevanje preko prostovoljstva in novih oblik zaposlovanja za osebe, ki jih ogrožata nezaposlenost in socialna izključenost«, v Avstriji pa »Danube Region Integration Platform for Economic Integration of Migrants«.

S tem projektom želijo pomagati migrantom in ljudem, do katerih družba goji predsodke. Ta skupni projekt obeh držav je še v začetni fazi, saj se je sodelovanje začelo v drugi polovici leta 2018. Doba projekta je 3 leta. V četrtem poglavju naloge smo tako opredelili stroškovni vidik tega izvajanega projekta in pomembnost računovodske dokumentacije ob upoštevanju predpisov nacionalne in evropske zakonodaje. Interreg projekti so namreč v 85 % financirani z evropskimi sredstvi.

Danes ni organizacije, ki za opravljanje svoje osnovne ali razširitvene dejavnosti, ne bi imela stikov s tujino. Mednarodno sodelovanje organizacijam prinaša blaginjo, saj ponuja možnost izmenjave znanj in izkušenj ter večanja dohodka. Čeprav organizacije Karitas ne delujejo z namenom ustvarjanja dobička, jim mednarodno sodelovanje omogoča boljše opravljanje storitev, saj lahko uporabijo znanja in izkušnje drugih, hkrati pa gradijo na svojem dobrem imenu ne samo doma, temveč tudi v tujini, ker je njihovo delo odvisno od vira dohodka dobrih ljudi, ki si na podlagi njihovega dela ustvarijo svoje mnenje.

Diplomsko delo

PDF

Diplomsko delo Marija Vodenik

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X